Košík
logo heureka Seznam-pneu.cz je ověřeno zákazníky
Pneumatiky EshopZe světa pneu

Zimní pneu povinné plošně?

(02.02.2010)

 Ministerstvo dopravy dokončilo návrh změny zákona, který by už příští zimu uložíl všem řidičům mít povinnost zimní pneumatiky. Pro všechny slušné a poctivé řidiče, co jezdí bezpečně a vzorně přezouvají, to zní slibně. Nový zákon, ale má svůj háček. Zimní pneu by totiž byly povinné jen v případě špatného počasí. Dosud jsou zimní pneu povinné pouze na úsecích označených dopravní značkou Zimní výbava.

  1228920197_pneumatiky

 Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka potvrdil, že návrh zákona byl skutečně dokončen a že v nejbližší době by o něm měla vláda začít jednat. Pokud řidiči nařízení o pneumatikách nebudou respektovat, hrozí jim jeden trestný bod a pokuta až dva tisíce korun. Řidiči budou muset mít zimní pneumatiky v případě, že vozovka bude pokrytá sněhem nebo zledovatělá, nebo pokud před sněhovými přeháňkami nebo námrazou bude varovat předpověď počasí. Pokud bude suchá silnice, déšť nebo krásné teplé zimní počasí, policisté nebudou nikoho kontrolovat. Vzhledem k tomu, jak často vychází a nebo spíše nevychází meteorologům předpověď počasí, můžeme se v případě schválení této změny zákona těšit na pěkný zmatek na našich silnicích.

  Auto do hmotnosti 3,5 tuny budou muset mít zimní pneumatiky na všech kolech, těžší vozy jen na kolech u poháněných náprav. U osobních aut bude požádována minimální hloubka dezénu 4 mm, u nákladních automobilů minimálně 6 mm.