Košík
logo heureka Seznam-pneu.cz je ověřeno zákazníky
Pneumatiky EshopZe světa pneu

Ceny kaučuku na historických maximech

(18.04.2010)

 Kaučuk je jednou z nejdůležitějších surovin při výrobě pneumatik. A právě ceny kaučuku se dostávají v těchto dnech na svá historická maxima. Největším vývozcem přírodního kaučuku na světě je Thajsko. Nejistá politická situace v Thajsku hrozí narušením dodávek na světové trhy a navíc Thajsko v obavě o pokles cen kaučuku v roce 2009 výrazně omezilo produkci kaučuku, aby uměle udrželo vysoké ceny.

  S kaučukem se na světových burzách obchoduje už od roku 1952 v podobě tzv. futures. A právě v dubnu se ceny kaučuku dostali na svá historická maxima. Na japonské burze Tokyo Commodity Exchange došlo jen v dubnu k růstu o 7,6 % oproti březnu a cena se ustálila na 411,30 japonských jenů za kilogram.

  Další významní producenti kaučuku jsou Malajsie a Indonésie. Tyto dvě země se snaží posílit svou pozici na světovém trhu, ale jejich zásoby jsou omezené a navíc jejich kaučuková produkce byla oslabena výrazným suchem v roce 2009.

  A co tento růst cen kaučuku znamená pro běžného českého řidiče? Možná si řeknete, že politické problémy Thajska Vás nezajímají, protože na dovolenou se tam nechystáte a sucho v Malajsii nebo Indonésii je pro Vás jen stěží představitelné. Bohužel výrazný růst cen kaučuku se projevuje na nákladech výrobců pneumatik. A ty jsou nutni na tuto situaci reagovat. V posledních dnech už německý Continental a jihokorejský výrobce pneumatik Kumho oznámili zvýšení cen svých pneumatik právě kvůli cenám kaučuku. Bohužel můžeme očekávat, že i další výrobci budou zdražovat.

 Syrov kau uk